Hayvanlar Ne Kadar Su İçerler

hayvanlar ne kadar su içerler büyükbaş hayvanlarda sulama işi çok önemlidir.
evcil hayvanlarda su günlük tüketilen kuru madde miktarı ve hava şartına göre değişir. su ihtiyacı bazı hayvanlarda fiziki ve biyolojik yapılarına göre farklılıklar gösterir aşağıda su ihtiyacının değişkenlikleri ile ilgili sıralama yapılmıştır.
1 – Hayvanların yaşına
2 – Hayvanların gebelik durumuna
3 – Hayvanların verimine
4 – Hava şartlarına veya iklime
5 – Canlı ağırlığına vs. ye göre su ihtiyaçları değişebilir.
Sığırlarda, Meralarda otlayanlar için günde 1 – 4 kez sulama yaptırılabilir.Ahırlarda bakılan sığırlar için ahırda bulunan sulama sistemine göre 4 – 16 kez sulama yaptırılabilir.Sığırların içeceği suyun ortalama sıcaklığı 15 C olmalıdır.
Hayvanlara verilecek suların tahlili yapılmış, temiz olmasına dikkat edilmelidir.Sığırlar genelde gündüzleri su içerler.
Sığırlarda su içme her defasında ortalama 1 – 2 dakika sürer, ortalama büyüklükte bir hayvan 1 dakikada 20 Lt civarında su içebilir.
Bu durum ahırda ve meradaki sulama düzenine göre değişebilir.
Bir İneği baz alırsak günlük su ihtiyacı şu şekildedir.Öncelikle ortalama büyüklükte bir hayvan için yaşama payı olarak su ihtiyacı 50 – 55 litredir.Sığırları su ihtiyacı verimine göre artar, örneğin 10 litre süt veren bir ineğin su tüketimi günlük 65 litredir. 30 litre süt veren bir ineğin günlük su tüketimi 100 litre civarındadır.


YOL TARİFİ

WHATSAPP

ARA