Otomatik Hayvan Suluğun Faydaları

Otomatik Hayvan Suluklarının Faydaları
Otomatik hayvan sulukları çeşitli modelleri ve yapıları olan otomatik hayvan sulukları kullanım amacı ve hayvanların cinsine göre değişkenlik gösterir.ülkemizin soğuk bölgelerinde açık besi yapan çiftçilerimiz özellikle donmaz suluk kullanırlar kışın suyun donmasını engelleyerek hayvanların sürekli suya ulaşmalarını sağlamaktadırlar.
Açık besi alanlarında fakat üzeri kapalı olan yerlerde ise dilsiz otomatik suluk diye de adlandırılan daha portatif otomatik hayvan sulukları tercih edilmektedir. bu suluklar 5 veya 10 litre kapasiteli suluklardır.
Dil basmalı suluklar ise halk arasında döküm suluk olarak da adlandırılırlar kapalı beside bağlı büyükbaş hayvancılıkta tercih edilmektedir. bu suluklar 1,5 ila 2 litre su kapasiteli olup iki hayvanın önüne bir tane konularak kullanılmaktadır.
otomatik hayvan sulukları birçok yönden ekonomik ve gereklidir. faydalarını sıralamak gerekir ise ilk olarak su israfının önüne geçersiniz. hayvanlarınız içeceği kadar suyu içer ve kalan su dökülmez suluğun içinde kalır.otomatik sulukların en önemli özelliği de budur sürekli hazır su bulundurmaları ve suyun israf olmaması Otomatik sulukların hayvanlar için önemi ise sürekli önlerinde hazır taze ve temiz su bulunmasıdır. önünde hazır su bulunan hayvan susadığı anda suya ulaşarak metabolizmasının istediği anda suya kavuşarak normal seyretmesine olanak tanır. bu normal sistem içerisinde hayvanlarda süt ve et veriminde önemli artış kaydedilir.
Çiftçi için de faydalı olan bu sistemlerle hayvanları sulama işi otomatik olarak yapılmış olur.
Daha rahat ve daha verimli hayvancılık için otomatik sulukları kullanımı yaygınlaştırılmalıdır.YOL TARİFİ

WHATSAPP

ARA